Bursa Halı Yıkama Derneği

Bursa Halı Yıkama Derneği

Bursa Halı Yıkama derneği 7 olağan istişare toplantısını, Esnaf ve Zanaatkarlar odasında gerçekleştirmiştir. Dernek başkanı Salih Yıldız konuşmasına başlamadan evvel tüm meslektaşlarını istiklal marşı okumaya davet etmiştir. Suriye Afrin bölgesin de görev yapan tüm askerlere dua ederek onlara güç ve istikrar temennisinde bulundular.

Dernek başkanı Salih Yıldız 20018 yılı için halı yıkama sektörün de gerçekleşecek yeniliklerden bahsettiler. İhtiyaç duyulan ve olması gerektiği düşünülen ustalık belgesi çalışmaları başlatıldığını haber verdiler. Halı yıkama ustalık belgesi ile artık halı yıkama meslek dalı olarak kabul edilecektir.

Bursa Halı Yıkama Derneği

Bursa Halı Yıkama Derneği

Ustalık belgesi için gerekli çalışmaların tamamlanmasını beklediklerini söylerek kısa bir süre içerisin de bu belgeyi tüm meslektaşlara vermek için derslerin başlayacağını haber verdiler.

Yaklaşan halı yıkama sezonunu, mesleğe gönül verene ve emek sarfeden tüm dostlarımıza hayırlı – bereketli olmasını dileyerek konuşmasına başlamıştır. Yönetimin aldığı yeni bir karar ile tüm Bursa’da halı yıkama firmalarını gezerek kimin ne ihtiyacı varsa gidermek için çalışacaklarını söylediler.

Bursa’da iki tane halı yıkama derneği olmasına rağmen buluşmalara iki derneğin de katılması sektör adına memnun edici bir davranış olarak görülmüştür. Anlaşmazlıkları bir kenara bırakarak topyekun halı yıkama hizmetinin bir meslek olması konusun kesin kararlar alınmıştır.

Halı Yıkama Ustalık Belgesi

Türkiye genelin de ortak kararlar alan dernekler ustalık belgesi çalışmalarını hep birlikte yürüteceklerini söylediler. Marmara halı yıkamacılar federasyonu bu konu da öncülük ederek tüm Marmara bölgesin de sektörün bir adım daha ileri taşınmasını istemektedirler. Halı yıkama ustalık belgesi için henüz bir ders ve okul bulunmamaktadır. Bazı

bölgeler de dernek ve yönetim temin etmektedir.

Kısa bir süre sonra çıkacak olan yeni yasa ile ustalık belgesi almak için öncelikle vergi mükellefi olmanız ve bir iş yerinizin olması şart olacak. Bu sayede herkes ustalık belgesi alamayacak ve sektöre girişlerin takibi olacak. Belli standartlar gerçekleştirilmeden hizmete yeni bir firma giriş yapamayacaktır. Özellikle halı yıkama fabrikası kurmak için de belediyelerden ruhsat alma zorunluluğu olacaktır. Atık su ve diğer bir çok özelliği barındırması gerekmektedir.

Daha fazla bilgi almak için bulunduğunuz bölgenin dernek başkanından veya yönetim kurulu üyelerinden bilgi alabilirsiniz.

“bize güvenebilirsiniz, işimize dört elle sarılıyoruz..”